Sorting
Form of Work
Książki
(8)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(6)
Proza
(2)
Status
available
(10)
Branch
Wypożyczalnia dla Dorosłych
(6)
Filia Bielsko
(1)
Filia Kamionna
(2)
Filia Łowyń
(1)
Author
Wicha Marcin (1972- )
(2)
Bednarek Julia
(1)
Criado-Perez Caroline (1984- )
(1)
Dzierzgowska Anna
(1)
Fernández Ana Teresa (1980- )
(1)
Kalinowski Mariusz (1960- )
(1)
Kerr Alex (1952- )
(1)
Kwiecieńska-Decker Maria (1943- )
(1)
Laskowski Piotr
(1)
Matuszewski Sebastian
(1)
Mikołajewski Łukasz
(1)
Pufelski Patryk (1990- )
(1)
Sak Anna
(1)
Sobczak Michał
(1)
Solnit Rebecca (1961- )
(1)
Zaremba Maciej (1951- )
(1)
Year
2020 - 2025
(3)
2010 - 2019
(5)
Time Period of Creation
2001-
(7)
1901-2000
(1)
Language
Polish
(7)
Audience Group
Dorośli
(3)
Demographic Group
Literatura polska
(5)
Literatura amerykańska
(1)
Literatura angielska
(1)
Literatura brazylijska
(1)
Literatura japońska
(1)
Literatura szwedzka
(1)
Subject
Gender
(2)
Literatura
(2)
Matki i synowie
(2)
Mniejszości seksualne
(2)
Przedmioty użytku codziennego
(2)
Seksizm
(2)
Wicha, Marcin (1972- )
(2)
Żałoba
(2)
Żydzi
(2)
Bielawscy (rodzina)
(1)
Bielawska, Zofia (1926-2007)
(1)
Bielawski, Oskar (1891-1973)
(1)
Emigracja polityczna
(1)
Feminizm
(1)
Geje
(1)
Homoseksualizm
(1)
Kobieta
(1)
Kultura
(1)
Ludzie a zwierzęta
(1)
Nierówności społeczne
(1)
Opieka nad zwierzętami
(1)
Osoby homoseksualne
(1)
Pisarze angielscy
(1)
Polacy za granicą
(1)
Pracownicy ogrodów zoologicznych
(1)
Prawa kobiet
(1)
Przemoc wobec kobiet
(1)
Pufelski, Patryk (1990- )
(1)
Płeć
(1)
Rody
(1)
Rodzina
(1)
Równouprawnienie płci
(1)
Socjologia
(1)
Społeczeństwo
(1)
Stereotyp
(1)
Sztuka
(1)
Tożsamość płciowa
(1)
Tradycja
(1)
Woolf, Virginia (1882-1941)
(1)
Zaremba, Maciej (1951- )
(1)
Śmierć rodzica
(1)
Świadomość społeczna
(1)
Życie codzienne
(1)
Subject: time
1901-2000
(5)
2001-
(5)
1945-1989
(3)
1989-2000
(2)
1801-1900
(1)
Subject: place
Polska
(3)
Japonia
(1)
Stany Zjednoczone (USA)
(1)
Szwecja
(1)
Wrocław (woj. dolnośląskie)
(1)
Genre/Form
Esej
(4)
Pamiętniki i wspomnienia
(2)
Biografia
(1)
Dzienniki
(1)
Opracowanie
(1)
Domain
Historia
(4)
Socjologia i społeczeństwo
(3)
Etnologia i antropologia kulturowa
(2)
Kultura i sztuka
(1)
Literaturoznawstwo
(1)
8 results Filter
Book
In basket
W czerwcu 2020 roku Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ w ISNS UW ogłosiła konkurs na pamiętniki. Nadesłano sto osiemdziesiąt prac napisanych przez osoby w różnym wieku (najmłodsze miały kilkanaście, najstarsze ponad sześćdziesiąt lat), pochodzące z różnych środowisk, różnych klas społecznych i wszystkich regionów Polski, a także osoby mieszkające na emigracji. „Cała siła, jaką czerpię na życie” to obszerny, prawie tysiącstronicowy wybór wyrazistych i poruszających tekstów. Stanowi on wyjątkowy zapis doświadczeń osób LGBTQ+ w Polsce – ich dorastania i samotności, pierwszych miłości, coming out-ów, odrzucenia – lub akceptacji – ze strony najbliższych, sytuacji w szkole i w pracy, opresji ze strony Kościoła i prawicowych polityków. Ogłoszenie konkursu zbiegło się z homofobiczną i transfobiczną nagonką towarzyszącą wyborom prezydenckim, wiele tekstów powstało w geście sprzeciwu wobec nienawistnej polityki i policyjnej przemocy 7 sierpnia. Stanowią one zapis lęku i niepewności, ale też wściekłości, buntu, wzajemnej solidarności, determinacji i odwagi. Te intymne, autobiograficzne opowieści odzwierciedlają rzeczywistość osób LGBTQ+, są jednak także lustrem, w którym odbija się Polska. Opowiadana z ironią, sarkazmem i łobuzerskim wywracaniem porządku, językiem, który często odmawia uznania zastanych pojęć i narzuconego porządku – Polska squeerowana. Każdy z tych tekstów jest zupełnie inny, każdy opowiada niezwykłą – choć prawdziwą – historię. Blisko osiemdziesiąt gotowych scenariuszy na film. Osiemdziesiąt świadectw, których nie da się już zignorować.
Książka opatrzona jest wstępem i posłowiem zespołu Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+, w których wyjaśniono zasady konkursu i edycji tekstów oraz zaproponowano kilka różnych ścieżek i sposobów poruszania się po tomie.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. LGBT+ (1 egz.)
Book
In basket
Pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Caroline Criado-Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. Brak istniejących danych na temat kobiet – ich potrzeb, zdrowia, sposobów korzystania z infrastruktury i usług publicznych, funkcjonowania na rynku pracy etc. prowadzi do ich systematycznej dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia, od języka, poprzez system edukacji czy ochrony zdrowia (np. diagnostyka i leczenie niektórych chorób), normy obowiązujące w miejscach pracy, system ochrony pracy po system podatkowy i zarządzanie, nie mówiąc już o (nie)obecności kobiet na kartach historii. Przedsięwzięcie Caroline Criado-Perez jest imponujące przede wszystkim ze względu na ilość materiału, jaki poddała analizie, i fakt, że objęła nią obszar od Norwegii po Argentynę i RPA i od Stanów Zjednoczonych po Japonię.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 316 (1 egz.)
Book
In basket
Japonia utracona / Alex Kerr ; przełożyła Maria Kwiecieńska-Decker. - Wydanie 2., zmienione. - Kraków : Wydawnictwo Karakter, 2019. - 282, [5] stron : ilustracje, mapa ; 22 cm.
Jedyne w swoim rodzaju wprowadzenie do kultury japońskiej. Autor miał dwanaście lat, gdy w 1964 roku zamieszkał z rodzicami w Japonii i spędził tam niemal całe swoje życie. Jak się okazało, rok ten był punktem zwrotnym w historii kraju organizującego właśnie letnie igrzyska olimpijskie. Rozpoczął się wtedy okres boomu ekonomicznego i gwałtownej modernizacji. Kerr, zafascynowany tradycyjną kulturą japońską, próbuje w książce pokazać to, co na jego oczach ulegało głębokim przeobrażeniom. Z zaangażowaniem opowiada o dawnej architekturze i wnętrzach, obyczajach, religii, teatrze kabuki, kolekcjonerstwie i kaligrafii. Książkę pisał po japońsku, dla Japończyków i jako pierwszy obcokrajowiec otrzymał za nią nagrodę literacką Shincho Gakugei.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 913 (1 egz.)
Book
In basket
Pawilon małych ssaków / Patryk Pufelski. - Kraków : Wydawnictwo Karakter, 2022. - 197, [3] strony : fotografie, portrety ; 21 cm.
"Klusek był jedną z najważniejszych osób w moim życiu, chociaż ważył niespełna kilogram i miał cztery łapy. Był też chyba jedyną fretką w historii świata, która odwiedziła prawie wszystkie oddziały Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce." W krakowskim zoo Patryk dogląda kopytnych. Rano gotuje owsiankę dla tapirów i hipopotamów karłowatych, kumpluje się ze słonicą i próbuje wychować małego flaminga. Ma w tym wprawę – wcześniej opiekował się roczną córką swoich przyjaciół. We Wrocławiu zakochuje się w kotiku i rozwiązuje problemy sąsiedzkie skłóconych pingwinów. Po pracy chodzi na spacery z Zośką, gotuje ze swoim chłopakiem, przegaduje sprawy z babcią giganciarą. Wkurza się na homofobicznych polityków, świętuje Chanukę, Boże Narodzenie i urodziny znajomych fok. Na choince wiesza nowe bombki – stegozaura i łabędzia w korkach i kaszkiecie. Próbuje zrozumieć, dlaczego jego najlepsza przyjaciółka zachorowała na alzheimera. Wszystko notuje w swoim dzienniku. „Pawilon małych ssaków” nadesłany przez Patryka Pufelskiego na konkurs pamiętników osób LGBTQ+ okazał się tekstem na tyle odrębnym – a równocześnie pięknym, bezpretensjonalnym i świeżym – że zrodziła się myśl, by zamiast włączać w zbiór „Cała siła, jaką czerpię na życie”, opublikować go jako osobną książkę.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. LGBT+ (1 egz.)
Book
In basket
This item is available in 3 branches. Expand the list to see details.
There are copies available to loan: sygn. 82-4 (1 egz.)
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
Book
In basket
Rzeczy, których nie wyrzuciłem / Marcin Wicha. - Kraków : Wydawnictwo Karakter, 2017. - 182, [2] strony ; 21 cm.
Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz - mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek - nie poddawała się. Była trudna. Była odważna. W tej książce nie ma sentymentalizmu - matka go nie znosiła - są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 821.162.1-3 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again